Nyolcvanegy kutató, köztük a Debreceni Egyetem két oktatója, Pál Balázs (Általános Orvostudományi Kar Élettani Intézet) és Regéczi Ildikó (Bölcsészettudományi Kar Szlavisztikai Intézet) nyerte el 2024-ben a Magyar Tudományos Akadémia doktora címet. A kiemelkedő tudományos munkásságukat egy doktori műben összegző kutatók a rangos cím megszerzését igazoló oklevelüket május 29-én, csütörtökön vehették át az MTA Székházban rendezett ünnepségen.
Hírek

Kik vagyunk, honnan jöttünk? címmel második alkalommal szervezett Archeogenetikai Konferenciát a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Magyar Nyelvtudományi Intézet Finnugor Nyelvtudományi Tanszéke. A tanácskozás keretében több tudomány képviselői, köztük nyelvész, történész, archeogenetikus és még matematikus is ismertette a magyarság eredetével kapcsolatos legfrissebb kutatási eredményeit.

A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Gyermekgyógyászati Klinika eszközparkjának bővítését támogatja idén az Országos Jótékonysági Vadászat Kft. A hajdú-bihari vadászok mintegy másfél millió forintot ajánlottak fel a Gyermekklinika Alapítványa Gyermekeinkért részére. A tavalyi jótékonysági vadászaton befolyt összegből az alapítvány egy speciális légzést támogató eszközt vásárolt. Az adományt csütörtökön adták át ünnepélyesen.

A vázrendszeri betegségek legújabb kutatási eredményeiről, az új terápiás megközelítésekről, valamint az orvostudományban elért áttörésekről számoltak be a Debreceni Egyetemen rendezett tudományos ülés résztvevői. A szakmai program segítheti a kutatási eredmények gyorsabb átültetését a klinikai gyakorlatba, ezzel javítva a betegek életminőségét.

Átvette kinevezését Bagoly Zsuzsa egyetemi docens, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ új, diagnosztikáért felelős alelnöke. Bagoly Zsuzsa megbízását Szabó Zoltán professzor, a Klinikai Központ elnöke adta át ünnepélyes keretek között szerdán az Elnöki Hivatalban.

Két debreceni cég összesen 1,3 millió forinttal támogatja a Sürgősségi Orvostanért a Debreceni Egyetemen Alapítványt. A felajánlásokat a sürgősségi orvostannal kapcsolatos oktatási és kutatási tevékenység fejlesztésére fordítják. A vállalatok képviselői adományaikat a napokban adták át az alapítvány vezetőinek.

A Debreceni Egyetem több PhD- hallgatója és fiatal szakorvosa is bemutatta kutatását a Budapesten megrendezett európai reumatológus kongresszuson (EWRR). A szakmai tanácskozáson többek között a sejtes immunológia, a fájdalom, a szöveti károsodás, az immuntolerancia, az autoinflammáció és autoimmunitás legújabb kutatási eredményeit vitatták meg a résztvevők.

A mentális egészség megőrzésétől a hivatali ügyintézésen át a nyelvtanulás megkönnyítéséig, összesen huszonegy ötletet mutattak be debreceni hallgatók az első alkalommal megrendezett, hackAIthon nevű ötletversenyen május 14-én, szerdán a Debreceni Egyetem Innovációs Központjában.

Barta Juditot, a Debreceni Egyetem egyetemi docensét, a Kardiológiai és Szívsebészeti Klinika szakorvosát választották a Magyar Kardiológusok Társasága (MKT) belügyi alelnökévé a szakmai szervezet idei kongresszusán. A május 9-e és 12-e között megrendezett eseményen Csanádi Zoltán professzor, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Kardiológiai és Szívsebészeti Klinika igazgatója pedig a társaság egyik legrangosabb díját, a Zárday Imre emlékérmet vehette át.

A hazai és nemzetközi kutatósebészet elismert alakjára, Furka Istvánra emlékeztek tanítványai, barátai és családtagjai születésének 90. évfordulója alkalmából. A hétfői ünnepségen avatták fel a professzor domborművét a Sebészeti Műtéttani Tanszék róla elnevezett könyvtárában, majd emlékülésen elevenítették fel Furka István iskolateremtő tevékenységét, a művészetek iránti elkötelezettségét, optimista, életvidám személyiségét.