Haemorheologiai alapismeretek

A tantárgy neve: Haemorheologiai alapismeretek
A tantárgy NEPTUN kódja: AOG517808

Kredit: 1
Évfolyamok, félév: IV. évf. – 1. félév, IV. évf. – 2. félév, V. évf. – 1. félév, V. évf. – 2. félév (max. 30 fő)
Óraszám: 10

Koordinátor, oktató:  Prof. Dr. Németh Norbert tanszékvezető

Tematika

Ajánlott irodalom

• Bernát Sándor Iván, Pongácz Endre (szerk.): A klinikai haemorheologia alapjai. Kornétás Kiadó, Budapest, 1999. ISBN 963 7843 75 2

Tantárgyfelvétel feltétele:  A Műtéttani alapismeretek kötelező tárgy

A kurzus célkitűzései: A haemorheologia alapjainak és összefüggéseinek megismerése, különböző kórfolyamatokban létrejövő jellegzetes változások elemzése, kiemelve az ischaemia-reperfusiós károsodásokat. A haemorheologiai vizsgálatok állatkísérletes alkalmazásában az alapvető szempontok, eltérések elemzése. Gyakorlatban a különböző méréstechnikai lehetőségek bemutatása, kivitelezése. A haemorheologiai és mikrokeringési alapismeretek révén a komplex szemlélet kialakításának segítése, mely mind a klinikai, mind a kutatómunkában alapvető fontosságú.

A kurzus rövid leírása: A kurzus 6 előadása során a haemorheologiai alapoktól a méréstechnikai lehetőségeken át a különböző patofiziológiai folyamatokban, kiemelten az ischaemia-reperfusiós károsodások során létrejövő haemorheologiai és mikrokeringési változások kerülnek elemzésre, összefoglalásra. A kísérletes haemorheologia szempontjából kiemelt fontosságú állatkísérletes vonatkozásokra, vérvételi módokra, a méréseket és az eredmények értékelését befolyásoló tényezőkre térünk ki. A gyakorlati órákon a főbb haemorheologiai faktorok (teljes vér és plazma viszkozitás, vörösvérsejt deformabilitás és aggregatio) méréstechnikai lehetőségei kerülnek bemutatásra, mérések kivitelezésével.

Vizsga típusa: gyakorlati jegy (5fgy)

Frissítés dátuma: 2018.09.12.